Posiadanie dobrego ojczyma nie jest spotkaniem biologicznym, jest to spotkanie dusz …

Porzucenie przez ojca jest szczególnie trudnym sprawdzianem w życiu dziecka. Musi  nauczyć się żyć ze jego nieobecnością, bez ojca który prowadził by go w życiu. Chociaż zadane rany dzieciństwa z czasem będą stopniowo zanikać , nie pozostaną bez konsekwencji dla jego dobrego samopoczucia emocjonalnego i nieuchronnie będą miały wpływ na życie dorosłe, w przyszłości . Aby stać się w pełni rozwiniętą osobą dorosłą, dzieci potrzebują przykładu do naśladowania i miłości obojga rodziców.
Czasami to ojczym uczy dziecko i zastępuje mu biologicznego ojca, pokazuje że ojciec ma obowiązki i powinien być obecny. Uczy , że rodzina nie zawsze musi być z tej samej krwi i że możemy ją wybrać. Posiadanie dobrego ojczyma to prawdziwe spotkanie dusz.

Niestety, żyjemy w czasach, w których wielu mężczyzn płodzi dzieci, ale są  całkowicie nieobecni, jeśli chodzi o ich wychowywanie i edukację. Każdego roku wiele dzieci żyje bez ojca i ma bardzo niskie poczucie własnej wartości z powodu tej nieobecności.
Dziecko nie rozumie, że jego ojciec nigdy nie wróci po tym, jak ostatni raz zatrzasnął drzwi. Za każdym razem, gdy słyszy, jak samochód zatrzymuje się przed  domem, jego serce bije szybciej i podbiega do okna z nadzieją, że wrócił, ponieważ dla niego nie może zniknąć na zawsze.

Później jego matka stopniowo się pozbierała i z czasem odbudowała swoje życie z innym mężczyzną. Ten człowiek postanawia pozbierać wszystkie kawałki złamanego serca dziecka, jeden po drugim i krok po kroku pomaga mu budować poczucie własnej wartości. Stopniowo dziecko zyskuje zaufanie do ojcowskiej miłości, która zniknęła.
Ojczymowi trudno jest wytłumaczyć dziecku, że nie jest w żaden sposób odpowiedzialny za decyzję biologicznego ojca o odejściu i zrujnowaniu wszystkich dobrych chwil, które mogli spędzić razem. Podnoszenie po kawałku  złamanej duszy dziecka to żmudna praca, która wymaga dużo cierpliwości i miłości.
Wtedy dziecko dorośnie z tym mężczyzną, który zostanie przy nim i będzie go wspierał, nauczy jeździć na rowerze, nurkować, pokazywać różne egzotyczne kraje, jeździć na rolkach, . Na rany założy bandaże i opowie wiele historii. Będą razem dzielić dobre i złe chwile. Ten ojczym, który nie ma obowiązku go kochać, zawsze będzie go wspierać, celebrować wszystkie jego ewolucje, osuszyć jego łzy, opiekować się nim, gdy jest chory i brać go w ramiona, gdy będzie miał. potrzebują komfortu.
Kiedy będzie  nastolatkiem udzieli mu najlepszych rady i będzie obecny, aby w razie potrzeby przywrócić go na właściwe tory. Wyrazi całą swoją dumę podczas ceremonii ukończenia szkoły. A co najważniejsze, nie odejdzie.
Ojciec, który decyduje się porzucić swoje dziecko, traci wspaniałe chwile. Nie wie, że posiadanie dziecka to najpiękniejsza rzecz na świecie i najlepsza rola, jaką można mieć. Rodzina niekoniecznie jest kwestią krwi, ale tą, którą wybieramy  jest po to, aby nas kochać i wspierać. Daje nam uczucie, miłość, ochronę i obecność.
Oczywiście prawie każdy mężczyzna jest zdolny do zrobienia dziecka, ale tylko najlepsi mają odwagę być przy nim, aby je wychować.

Powoli wspomnienia o odejściu ojca zostają zastąpione licznymi uśmiechami i przygodami z życia dziecka , które dzielił z ojczymem, który w końcu zostaje symbolicznym ojcem a dziecko odkrywa, że rodzina nie zawsze polega na więzach krwi. Dzięki niemu dziecko może mieć szczęśliwe i satysfakcjonujące dzieciństwo, przepełnione dobrymi wspomnieniami. Zdaje sobie sprawę z hojności tego człowieka, który wychował go jak syna. I wzmacnia miłość, wdzięczność, bo posiadanie dobrego ojczyma nie jest biologiczną konsekwencją, ale spotkaniem dusz.
W końcu jest ojcem, który wysłał mu wszechświat.
Tak więc, jeśli miałeś wspaniałego ojczyma, zdaj sobie sprawę, że największym przegranym w tej historii jest twój biologiczny ojciec, ponieważ nigdy nie będzie mógł zobaczyć twojej niesamowitej transformacji, dziecka porzuconego przez ojca, który stał się szczęśliwy, odważny, silny i spełniony dorosłym człowiekiem.
Pragnę oddać hołd wszystkim ojczymom, który byli  przewodnikami i pokazali  podstawowe wartości życia swoim podopiecznym.