Czas zamawiania ciepła

2 lutego to dzień specjalny i bardzo symboliczny, 'Czas Zamawiania Ciepła’, dzień ochrony domu i domowników, dzień Matki Boskiej Gromnicznej, Matki Boskiej od wilków – tej właśnie, którą ludowi artyści malują z wilkami. 2 lutego to taka zapowiedź wiosny i ciepła, które się zbliżają wielkimi krokami.

Matce Boskiej Gromnicznej towarzyszą wilki, i nawet się jej słuchają. W legendzie chodzi po ośnieżonych polach i pilnuje roślin, aby za bardzo nie przemarzły. Świeci, żeby zbłąkani odnaleźli drogę (piękna metafora, prawda? w tej legendzie jest wiele pięknych metafor). Dzieli się swoją łaską także z wilkami, które dzięki temu nie atakują gospodarstw i zwierząt przydomowych.
I kiedy Matka Boska chodziła po polach i chroniła rośliny przed zimą, chłopi chodzili po wsi i szukali wilka, którego chcieli zabić. Spotkali Maryję i zapytali, czy widziała wilka. Ona im na to, żeby szukali wilka w sobie, we własnych sercach i kazała im wracać do domu. Gdy odeszli, wilk wyszedł spod płaszcza Maryji. Maryję wzruszyło jego cierpienie i ocaliła go.

I od tego właśnie dnia, od 2 lutego, coraz śmielej wyglądamy zbliżającej się wiosny:)


I w ten dzień pali się ogień, żeby zamówić ciepło do domu, i zaprosić wiosnę. Zwyczaj palenia gromnicy to symboliczna ochrona domu i domowników i otwarcie na ciepło i światło, których jest coraz więcej <3