Ukorzenianie się i Rytuał Szamański.

„Jak drzewo, które czerpie siłę z żyznej ziemi, aby dotrzeć do nieba, tak ukorzeniając się człowiek wzrasta  ”.

Jeśli ukorzenienie się jest bardzo ważne w życiu codziennym, to jeszcze ważniejsze jest we wszystkich praktykach tantrycznych i szamańskich j!

Ale najpierw ukorzenienie … co to jest?

Ukorzenianie -Uziemienie to łączenie się z Ziemią i ciałem fizycznym, to bycie w pełni świadomym swojego stanu wcielenia na dana chwilę…. to być trochę mniej w głowa i trochę więcej w ciele … chodzi o zrównoważenie tego, co pochodzi z góry (energia kosmiczna) i tego, co pochodzi z dołu (energia telluryczna). Te dwie energie odżywiają ciało, równoważąc i mieszając się w sercu, tworząc w ten sposób energię witalną „…” Chi!
A jeśli te dwie siły są niezrównoważone, to samo dzieje się z Chi!

– Osoba, która jest bardzo mocno uziemiona, ale niezbyt otwarta na energie pochodzące z góry, będzie miała tendencję do bycia bardzo materialistyczną, zawsze będzie chciała zgromadzić więcej i ostatecznie nigdy nie będzie zadowolona z tego, co już ma.
– Z drugiej strony, osoba mało uziemiona, ale bardzo otwarta na energie kosmiczne, zawsze będzie w głowie, w myślach wciąż będzie krążących
w zamkniętej pętli wyobraźni, nigdy nie realizując konkretnie w materii żadnego ze swoich pomysłów (lub za cenę nadludzkich i wyczerpujących wysiłków).

Dlaczego więc jest to ważne w praktyce tantrycznej i szamańskiej?

Ponieważ bycie ukorzenionym pozwoli ci bardzo głęboko zakorzenić się w ziemi, dzięki czemu nie dasz się ponieść umysłowi, poprawisz koncentrację bez pasożytniczych myśli, które cię atakują i skupisz się na celu rytuału i tego co przeżywasz. Praktykując ukorzenienie, rozwijamy spokój i pewność siebie niezależnie od sytuacji, w której się znajdujemy! I uwierz mi, podczas rytuałów zawsze istnieje ryzyko „destabilizacji” wydarzenia, którego nie przewidziałaś/eś, a z którym i tak będziesz musiała sobie poradzić. W tym momencie uziemienie pozwoli ci zareagować szybko i dobrze!

Jak pracować nad swoim ukorzenieniem?

Uziemianie może zacząć w bardzo prosty sposób, poprzez małe codzienne czynności:
– Wszystko, co jest bezpośrednio związane z Naturą: ogrodnictwo, spacery po lesie, pływanie w naturze, rzeka, jezioro, morze, medytacja pod drzewem, przytulanie się do drzewa, obserwowanie rytmów natury …
– Wszystko, co jest bezpośrednio związane z ciałem fizycznym: zadbaj o siebie, poddaj się masażowi lub ćwicz własny auto masaż, szczególnie stóp,dłoni i głowy uprawiaj sport (chodzenie, bieganie), tańcz, ćwicz tai chi chuan, zadbaj o swoje stopy, chodź boso, ćwicz relaksację …
– Jedz ekologiczne, bio, Jedz warzywa korzeniowe (marchew, rzepa, buraki, czosnek, cebula, pory itp.) – Przytul, Kochaj się, Śmiej się (polecam Yoge Śmiechu)…
– Noś przy sobie kamień ukorzeniający (taki jak czerwony jaspis, granat, obsydian, karneol, hematyt, czarny turmalin, kwarc dymny …)

A jeśli pragniesz to jeszcze bardziej rozwinąć, oto bardzo proste małe ćwiczenie:
Usiądź lub połóż się w cichym miejscu,tak by nic ci nie przeszkadzało, ze stopami płasko na podłodze. -Zamknij oczy i kilka razy głęboko oddychaj, uspokój się … rozluźnij się, rozluźnij wszystkie mięśnie i napięcia. -Następnie, nadal z zamkniętymi oczami, zwróć uwagę na podeszwy stóp
i obserwuj doznania (zimno, gorąco, miękko, twardo, sucho itp.)
-Po kilku minutach poczujesz delikatną wibracje w stopach : To aktywują się twoje korzenie energetyczne .
-Wyobraź sobie, jak rosną i schodzą głęboko w ziemię.
-Następnie weź głęboki oddech przez nos, czując energię Ziemi, która jest zasysana przez Twoje korzenie i która przychodzi, aby odżywić Twoje fizyczne ciało (możesz poczuć ciepło wznoszące się w górę nóg)
-Następnie weź długi oddech i zacznij ponownie, aż poczujesz głębokie dobre samopoczucie …
-Twoje korzenie kontynuują swój bieg do serca Matki Ziemi do Jądra Ziemi i dookoła jej … czujesz teraz jego ciepło w całym ciele, ciepło miękkie i uspokajające… Jesteś już uziemiona/y!