Rozwój duchowy

Nigdy nie jest za późno, by zapytać siebie “Czy jestem gotów zmienić moje życie, czy jestem gotów zmienić siebie od wewnątrz?”. Nieistotne ile masz lat, przez co przeszedłeś, zawsze jest szansa, by się odrodzić. To straszna szkoda, jeśli każdy dzień jest kopią poprzedniego! Każdy oddech jest szansą, by się odrodzić. Ale by odrodzić się i zacząć całkiem nowe życie, musisz umrzeć przed śmiercią.

Szams z Tabrizu

W ostatnich latach coraz więcej osób budzi się i ma świadomość manipulacji, którym jesteśmy poddawani. Uznając ludzki potencjał, który tkwi w każdym z nas, konieczne jest by znaleźć sposób, aby wzmocnić cały ten potencjał. Aby to osiągnąć, duchowość staje się tematem, coraz ważniejszym w naszym życiu i konieczne jest by zacząć rozwijać i udoskonalać Nasz rozwój duchowy. Ale czy na pewno wiesz, co kryje się za tym terminem?

Duchowość, a religia

Kiedy mówimy o duchowości, wielu myli to z religią, wierzeniami lub dogmatami. W rzeczywistości są to dwie różne rzeczy. Duchowe uniesienie jest np. połączeniem się z pięknem krajobrazu lub muzyki, z uczuciem łączenia się z wszechświatem, komunikując się sercem do serca, uczucie połączone z palącym poczuciem braterstwa, stojąc w milczeniu w miejscu kultu, centrum energetycznym i odczuwanie jego dobroczynnej energii… Te różne doświadczenia, które każdy z nas, wierząc lub nie, przeżył przynajmniej raz w życiu. W rzeczywistości duchowość jest naturalną funkcją, która jest dostępna dla każdego człowieka. Pozwala jednostce na odkrycie samego siebie i odkrycie istoty i sensu naszego istnienia. Często w pędzie życia nie zwracamy uwagi na tę część nas która jest tak istotna. A jednak nie jesteśmy stworzeni tylko z ciała. Nasza dusza jest u podstaw prawie wszystkich naszych reakcji. Wyobraź sobie przez chwilę, że dajesz sobie czas, aby odkryć tę esencję z której jesteś stworzony, zjednoczyć się z nią, skrystalizować ją w sobie i pozwolić jej się rozwijać – aby nas prowadziła droga, która wybrana została dla ciebie w momencie decyzji reinkarnowania się w tym życiu, na tej planecie.

Jaźń i osobowość, paradoks bycia

Jedną z ról duchowości jest pomóc nam, aby nasza esencja – dusza nas prowadziła. Jest to działanie, które każdy człowiek powinien zrobić, aby uwolnić swój ludzki potencjał i faktycznie rozpocząć swój rozwój duchowy. Kiedy decydujemy się na życie, istnieje esencja, która jest niewidoczna i ciało fizyczne, które dzięki naszej osobowości pozwala nam wyrazić wolę naszej duszy. Dusza, prawdziwa natura człowieka jest maskowana (tłumiona) przez edukację, przekonania, chciwość i wszystko, co skłania nas do poszukiwania tylko konsumpcji i materializmu kosztem wartości moralnych. Czysta natura człowieka jest obecna przy narodzinach, ale dorastający człowiek wytwarza inną naturę, która stawia się na pierwszym planie.

Dzieci, kiedy są małe, robią rzeczy, które dorośli mają problemy ze zrozumieniem.

Można to łatwo wytłumaczyć faktem, że dzieci i dorośli nie są kierowani przez tą samą świadomość. Rozwój duchowy ma na celu doprowadzić Cię do tej części ciebie, która prowadziła cię, gdy byłeś jeszcze dzieckiem. Ta część człowieka, którego nie widzimy, jest oczywiście silniejsza i bardziej świecąca niż ta część nas, którą wolimy podążać. Kiedy decydujesz się na dostęp do tej części i pozwalasz jej się prowadzić, przekształcasz ją z wnętrza na zewnątrz, z poczuciem radości i wolności.

Jak osiągnąć to duchowe wzniesienie? Aby się tam dostać, musimy podążać ścieżką duchową.

Przekroczenie mocy osobowości ego, aby zrobić miejsce dla naszego prawdziwego ludzkiego potencjału.

Pierwszym krokiem w kierunku rozwoju duchowego jest doskonalenie własnej osobowości, aby pozwolić jej mówić. Mówiąc dokładniej, trzeba powiedzieć, że osobowość jest środkiem wyrazu naszego stanu wewnętrznego. Kiedy mamy w sobie zbyt wiele ego, Nasza ekspresja jest naturalnie skierowana na negatyw. Musimy przekształci Nasze ego, aby pozwolić czystej osobowości wyrazić to, co w nas najpiękniejsze. To nie jest łatwe ćwiczenie, ale ciągłe praktykowanie, warte jest uwagi i determinacji. Ponieważ osobowość z którego składa się Nasze ego to energia którą uczyliśmy się przez pierwsze 7 lat życia i którą wzmocniliśmy w miarę rozwoju. Proponuję tutaj dwa przykłady na dobry początek, aby rozwinąć drogę rozwoju duchowego.

 1. Żyć tak jak żyje dziecko – usłysz swoje wewnętrzne dziecko.
  Czy kiedykolwiek widziałeś gniewne dziecko? Czy dziecko zasłania jego uczucia? Przy narodzinach dziecko nie ma ego, kieruje się swoją naturalną esencją. Jest spontaniczne w swoich zachowaniach i żyje energią chwili w pełnym zaufaniu. Jest mniej lub bardziej niewinne. Dorastając społeczeństwo i rodzice, warunkują go przekonaniami, mówiąc mu, co ma robić lub czego nie robić, opierając się na swojej własnej edukacji. Więc wyobraź sobie, że powrót do tego naturalnego stanu nie będzie łatwy. Wraz z rozwojem duchowym możliwe jest znalezienie tego dziecka, którym byłeś. Aby to osiągnąć, musisz zwracać uwagę na wszystkie swoje zachowania i postawy swoje myśli. Nauczysz się słuchać swojego wewnętrznego głosu i podążać za nim.

   

   

 2. Zaufaj swojej istocie.

Kiedy zdecydujesz się podążać za swoją czysta esencją, zajmie Ci to dużo wysiłku. Ego nie będzie tak łatwo chciało się poddać. „Ego uwielbia tak zwany komfort i nie znosi zmian”. Musisz więc zmienić swój sposób odczuwania, myślenia i działania, aby ten wewnętrzny głos dotarł do ciebie. Rozwój duchowy jest „zagrożeniem” dla ego, które nosisz w sobie. Trzeba być bardzo czujnym, aby wykryć sztuczki ego. Ilekroć chcesz zrobić co może zmienić twój stan bycia, coś wewnątrz mówi do ciebie: „odłóż to na jutro”, „masz cały czas”, „teraz zrobisz coś innego”… Miej świadomość że to nie twoja wewnętrzna istota, ale ego, które sugeruje ci, co robić. Teraz spójrzmy na niektóre klasyczne triki używane przez ego, aby uniemożliwić nam wewnętrzny wzrost.

Sztuczki osobowości, przeszkoda w duchowym rozwoju

Pierwsze podstawowe pytanie które musisz sobie zadać jest, czy naprawdę jesteś gotów zmienić złe przyzwyczajenie, które dają Ci pseudo komfort i jesteś gotowy by rozwinąć w sobie ścieżkę duchowa? W każdym razie lepiej bądź, ponieważ nie jest to łatwa droga. Kiedy zauważysz następujące oznaki w swoim życiu, wiedz, twoje ego jest w pełnej walce z twoim duchowym wzrostem.

 1. Wymówki

  Czy masz wymówki, aby ignorować twoje uczucia i emocje? Zagłusza to słuchania Twojego wewnętrznego głosu i zwracaniu na niego uwagi pod pretekstem, że nie jest to możliwe. Jako przykład podam, kiedy uda ci się przekroczyć twoje fizyczne ograniczenia na poziomie zawodowym i z satysfakcja możesz cieszyć się tym osiągnięciem ego, aby realizować swój własny plan, powie ci, że nie możesz odpocząć, ponieważ masz obowiązki.

  Przykład wydaje się raczej banalny, a jednak jest rzeczywistością. Nasze demony są w nas samych.
 2. Zrzucanie winy na innych

Jednym z przejawów rozwój duchowego jest fakt , że przestajesz osądzać innych i obarczać za swoje nieszczęście. Jako ludzie, ufamy tak bardzo innym, oczekujemy od nich wiele w zakresie miłości, uwagi, troski i tak dalej. Kiedy tak się nie dzieje, jesteśmy natychmiast w stanie wojnie i za wszelką cenę pragniemy ich zniszczyć. W rozwój duchowy celem jest, abyśmy stali się naszymi własnymi panami, nie polegając na miłości, trosce i uczuciu innych, aby być szczęśliwymi. Kiedy osiągniesz ten poziom to znak że udało Ci się oswoić część złych przyzwyczajeń twojego ego tego co nazywasz swoja osobowością.

Negatywna osobowość może również objawiać się w nas na różne sposoby. Może zasugerować, Ci byś czcił strach, zazdrość, pożądliwość, cudzołóstwo, nienawiść, lenistwo… wszystko, co nie prowadzi jak mówią buddyści do dobrej karmy, a mówiąc językiem terapeutycznym do spokoju ducha. Od ciebie zależy, czy będziesz z uważnością wykrywał każdy z tych aspektów.

Jak być świadomym swojego duchowego rozwoju?

Jak możemy wiedzieć, czy poruszamy się ścieżką duchową, ścieżką Naszej duszy? Jak być pewnym, że wykonujemy wolę naszego wyższego Ja? To bardzo proste. Spójrz w głąb siebie z uważnością i skromnością zobacz rodzące się cnoty, twoje serce które jest czystsze, twoje myśli zdrowe nie zaburzone są negatywem i tak dalej. Z pełną uważnością zwracasz uwagę na wszystko, co czujesz. Musisz być w stanie stać się panem swoich uczuć i emocji, faworyzując „pozytywne” i transformując „negatywne”. Musisz być w stanie odróżnić dwa głosy w sobie. Głos białego i czarnego wilka jak mówią Indianie. Miej świadomość , że nie wygrasz w 100% walki z ego w ciągu kilku miesięcy. Ale stopniowo Twój rozwój duchowy sprawi, że zwrócisz uwagę na Twój wewnętrzny głos, jednocześnie transformując to co nie rozwija Cię na drodze serca w pozytyw.

Odblokowywanie ludzkiego potencjału poprzez duchowość, ulepszanie własnego stylu życia

Nasze ciało jest sceną duchowości, ponieważ duchowa ewolucja jest przekazywana poprzez reakcje i odczucia Naszego ciała. W naszym normalnym funkcjonowaniu ciało cierpi na dużą dawkę napięcia psychicznego, które wpływa na mięśnie i zapobiega uwalnianiu energii, która jest w nas. Wilhelma Reicha stworzy pojęcie Zbroi charakterologicznej która to odpowiada o reakcjach, które jednostka rozwija jako obronę przed emocjonalnymi odczuciami. Jest to nerwowo-mięśniowa adaptacja osoby do sztywności jego emocjonalnego środowiska, zintegrowany kompromis z mięśniowego i nerwowego punktu widzenia pomiędzy impulsami pójścia do świata i rozwoju duchowego, a tym, co środowisko toleruje i w jakiej formie. Dlatego zaleca się medytowanie, częste przebywanie w kontakcie z naturą i wewnętrzną praca w rozwoju osobistym by uwolnić napięcia ciała. Podczas rozwoju duchowego, ponowne połączenie z naszą esencją następuje po uwolnieniu energii życiowej zgromadzonej w naszym ciele. Dlatego należy dbać o swoje ciało, aby otrzymać tę energię.

 

Utrzymanie ciała polega na uwolnieniu napięcia psychicznego, zdrowej i zrównoważonej diety oraz zrównoważonej aktywności fizycznej. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Czy to zdanie przemawia do ciebie? Prawidłowa i organiczna zdrowa dieta jest niezbędna dla trwałej ewolucji duchowej. Ponieważ ciało jest świątynią duszy. Bez ciała nie możemy nic zrobić na tym świecie. W tym celu wszelkie zrównoważone praktyki aktywności fizycznej jak np. tai chi chuan,joga itp. Pomagają Ci w harmonizacji duszy i ciała.

 

Duchowe przebudzenie jest drogą, która pozwala człowiekowi nadać sens jego istnieniu. Popycha człowieka do rozwijania intuicji i sumienia, ignorując materialne i społeczne względy, które rządzą jego istnieniem. Pod koniec podróży emanuje z niego światło. Pozbywa się materializmu i bardziej docenia to, co wszechświat dla niego do zaoferowania. Każdy element życia nabiera nowego znaczenia i nic nie jest w stanie odciągnąć go ze ścieżki duchowej. Śmierć nie staje się już końcem, ale wydarzeniem. W trakcie swojej duchowej ewolucji człowiek przechodzi przez siedem etapów, z których każdy ma pewne cechy. Wiedza o nich może otworzyć drogę do wyższych poziomów i doprowadzić nas do większej świadomości.