Mateusz, „Eros i Psyche” warsztat tantryczny, lipiec 2019

Mit o Erosie i Psyche, którym był motywem przewodnim spotkania, okazał się być o wiele głębszy niż się wydawał po pierwszym przeczytaniu. Zawiera w sobie elementy wielu innych historii (np. Kopciuszka czy mitów o herosach), a zarazem jest prostą, pierwotną opowieścią o próbach na drodze do miłości kobiety i mężczyzny.

Jak nietrudno się domyślić – historia jest bardzo aktualna, natychmiast zarezonowała ze mną. Podróż podczas warsztatów po wszystkich zakątkach mitu pokazała mi, że wszystkie wątki i postaci są ważne i mnie dotyczą, choć niektóre z nich chciałem z początku odrzucić czy pominąć (np. dumny i zraniony Eros, Afrodyta czy zazdrosne siostry głównej bohaterki), co więcej – są siłą napędową całej opowieści.
Największą najbardziej zaskakującą dla mnie lekcją było otwarcie na pomoc i współpracę, których uosobieniem w micie są różne siły natury przychodzące na pomoc strudzonej Psyche w kluczowych momentach. W moich oczach bohaterka nawet szczególnie nie prosiła o nią, lecz to jej niewinność i wytrwałość przywołały do niej przyjazne moce wtedy, kiedy były najbardziej potrzebne.
Mógłbym podsumować tą przygodę żartobliwie: „i żyli długo i szczęśliwie; jeśli weźmiesz się w garść, odważysz się i pozwolisz się poprowadzić ty również możesz :)”
Mateusz, „Eros i Psyche” warsztat tantryczny, lipiec 2019