Od poznawania świata do wspólnej kreacji czyli o związku dojrzałej kobiecości i dojrzałej męskości

Jak postrzegać świat? Oczyma ciała, oczyma duszy, i – co niezwykle fascynujące – również tajemniczym nous. Nous otwiera drzwi do świata 'pomiędzy’. Czyli świata będącego mostem między światami, świata którego nie dostrzeżemy ani samymi zmysłami, ani samym rozumem. Niektórzy nazywają nous 'umysłem’. Mnie się też kojarzy dzięki francuskiemu 'my’ z szerszym postrzeganiem, przejściem od 'ja’ do 'my’, z otwarciem się na coś jeszcze ważniejszego i większego.

Nous nazywają też 'najsubtelniejszym wierzchołkiem duszy’ i 'aniołem duszy’.

Ten sposób patrzenia i czucia nie jest właściwy ani wyłącznie kobietom ani wyłącznie mężczyznom. Lecz to nasz żeński aspekt zna klucz do tych drzwi <3. Żeński element obecny w każdym człowieku.

I teraz żyjemy w momencie, kiedy kobiety na nowo odkrywają swoją 'zapomnianą kobiecość’ i swoje wartości i cechy kobiece, a mężczyźni swoją 'zapomnianą męskość’. Naszą podstawową wartość, która jest jak źródło, które nas wzmacnia, naszą płeć, ciało, seksualność, nasze wartości. Kobieta odkrywa swoją kobiecość i też swój aspekt męski, którego uczy się od mężczyzny.  Mężczyzna rozpoznaje na nowo swoją energię męską i wzbogaca ją o swoją część żeńską, której uczy się od kobiety. Tak stajemy się dojrzalsi.

Dojrzały człowiek może żyć szczęśliwie i sam, i w związku. I tak dojrzały mężczyzna może spotkać się w miłości z dojrzałą kobietą. I są razem, a jednocześnie każde w pełni swojej samodzielności i indywidualnej jakości. A dzięki temu, że razem, wzmacniają się, rozwijają i tworzą coś nieporównywalnie większego niż każde z nich z osobna. 1+1=3, a może 1+1=milion 🙂 I to inne postrzeganie świata, to nous właśnie, może wzbogacić relację i zmienić świat, który razem kreujemy <3

 

Poczytaj więcej w tym temacie: Dynamiczna równowaga czyli o tańcu kobiecości i męskości słów kilka

Poczytaj więcej o nous w ’Ewangelii Marii Magdaleny’, autor Jean-Yves Leloup