Idź za głosem serca

Susanna Tamaro
http:///idz-za-glosem-serca
http://audio-book.

idzSędziwa babcia pisze listy do swojej wnuczki, którą wychowała. Opowiada jej o swoim lękach, sytuacjach, których żałuje, co z perspektywy najstarszej kobiety w rodzinie jest bardzo interesującym świadectwem przemyśleń. To taki prawdziwy ładunek refleksji o wychowaniu i jego wszystkich odcieni, o naszych relacjach z najbliższymi. Babcia wspomina swoje życie, wybory, a także córkę, która zginęła tragicznie. Listy pełne mądrości, przejmujących wniosków, czułość, miłość i podsumowań. Wszystko to pisze dla wnuczki, która przebywa w Stanach. Babcia boi się, że nie zdąży już ją zobaczyć. Opowiada jej na kartkach papieru jak bardzo w życiu brakowało jej odwagi w zyciu. Ta książka nie jest smutna, wręcz przeciwnie, budzi w nas chęć do życia, do bycia aktywnym, ot tak przez obraz trzech pokoleń kobiet:

”Pamiętasz, jak dawniej w połowie sierpnia chodziłyśmy nocą na cypel oglądać sztuczne ognie puszczane nad morzem? Od czasu do czasu trafił się taki, który po odpaleniu nie mógł poleciec w niebo.Kiedy myślę o zyciu mojej matki, o życiu babki i wielu osób których znam, przychodzi mi na myśl ten właśnie obraz- ogni, które wybuchają za wcześnie, zamiast poszybować w górę…”

Z łatwością każdy odnajdzie w tej historii samego siebie. Nie są to rzewne, ani sentymentalne zapiski. Lektura zachwyciła mnie dojrzałością, taką prostotą, która ma w sobie wielką siłę przekazu. Niektóre fragmenty są niesamowicie barwne. Bardzo polecam. Nie sądziłam, że ta niepozorna lektura będzie aż tak dobra.
Nie mogłam przestać myśleć o swoich dziadkach..

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer