Jak zmienić swoje życie

Powoli zaczynamy zdawać sobie sprawę z wpływu naszego środowiska na nasze zdrowie i nastrój. Zobacz jak deszczowe dni mogą nas przygnębić i jak pierwsze promienie słońca na wiosnę przynoszą nam radość. Dlatego, aby ewoluować w naszym duchowym rozwoju, ważne jest, aby zwracać uwagę na nasz „styl życia”, to znaczy na całe nasze otoczenie, na wszystkie nasze działania i nasze codziennie wybory. Innymi słowy, cały czas wchłaniamy i absorbujemy jak gąbki to, co nas otacza, całą „energię”, która nas otacza, czy jest to jedzenie, wnętrza domu, znajomi, przyjaciele, sąsiedztwo, praca, to, czego słuchamy i  to, na co patrzymy, na co zwracamy naszą uwagę, itd…

Całe nasze życie marzymy, mamy nadzieję, chcemy, pragniemy czegoś… Niezależnie od naszej kariery zawodowej chcemy założyć firmę, podróżować po całym świecie, zacząć nową działalność, zmienić szkołę, a nawet studia, wystartować w maratonie… wszelkiego rodzaju projekty, które są dla nas. Chcemy to zrobić, ale kiedy przejdziemy do działania? Kiedy robimy coś konkretnego, aby je osiągnąć?
Co uniemożliwia nam realizację naszych marzeń? 

NASZ OSOBISTY SABOTAŻYSTA  OGRANICZAJĄCY NASZE MYŚLI

Wszyscy mamy takiego w sobie, niestety jest to nieuniknione. To mały głos w naszych umysłach, który w czasach zwątpienia, kwestionowania lub zmiany szepcze wiele negatywnych rzeczy w trybie „ciągłego powtarzania”.

„Nigdy tam nie dotrzesz, odpuść!”, „To naprawdę nie jest dla ciebie”, „Ryzykujesz dużo, jeśli podejmiesz tę decyzję”, „Nie możesz tego zrobić”. Czy znasz to?
Niestety dla większości z nas zawsze staramy się słuchać tego głosu, a nie siebie – naszej własnej intuicji, naszego serca.

Zawsze udaje mu się przejąć władzę, dlaczego? Ponieważ jest nam o wiele łatwiej go słuchać. Zawsze utrzymuje nas w cieple iluzji, w naszej strefie komfortu, gdzie wszystko jest łatwe, wszystko jest znane i gdzie strach prawie nie istnieje. Wiemy jednak w głębi, że marzenia, których pragniemy, są równie przerażające. Ekscytujące, ale przerażające. Łatwiej jest wtedy słuchać ograniczających myśli – naszego sabotażysty… stworzonego w miarę upływu lat z powodu naszej edukacji, społeczeństwa i wszystkiego, co nas otacza.

Uświadomienie sobie jego istnienia jest już dużym krokiem naprzód. Następnie potrzebujesz rozpoznać, kiedy ten sabotażysta się manifestuje i co ci mówi. Tylko ty będziesz w stanie zdobyć przewagę i dokonać wyboru: słucham sabotażysty lub słucham własnej intuicji.

Jeśli szukasz więcej szczegółów i wyjaśnień proponuję Ci warsztat „Wędrówka Bohatera”.


Jak zmienić swoje życie? Jest to pytanie, które zdecydowana większość zadała sobie przynajmniej raz w życiu. Marzyć lub pozostać realistą? Warto odważyć się by potem nie żałować, pamiętaj mówi się „wiemy, co tracimy, ale nie wiemy co możemy zyskać”.

Często odkładamy na potem wszystkie nasze wspaniałe marzenia. Uwielbiam ten cytat z Eckart Tollé, który mówi:

„Gdy z reguły na coś czekasz? Jak wielką część życia spędzasz na czekaniu? Istnieje czekanie krótkofalowe – w kolejce na poczcie, w ulicznym korku, na lotnisku, na umówione spotkanie, na koniec pracy itp. I czekanie długofalowe: gdy ktoś czeka, aż zacznie się urlop, aż dostanie lepszą posadę, aż dzieci dorosną, aż wejdzie z kimś w naprawdę istotny związek, odniesie sukces, zarobi pieniądze, zostanie ważną osobistością, osiągnie oświecenie. Niektórzy ludzie przez całe życie czekają, kiedy wreszcie zaczną żyć. Czekanie to stan umysłu, polegający na tym, że pragniesz przyszłości, odtrącając teraźniejszość. Odtrącasz to, co masz, pragniesz zaś tego, czego nie masz. Jesteś wtedy jak architekt, który nie zwraca uwagi na fundamenty budowli, poświęca natomiast mnóstwo czasu górnym kondygnacjom.”

Jedną z najbardziej godnych pożałowania cech człowieka jest ogólnie nasza negatywność. Często widzimy to, co jest wokół nas w negatywny sposób.
Zwłaszcza, gdy podejmujemy nową decyzję, która prowadzi nas prosto w nieznane. „A co, jeśli to nie zadziała?”, „A co, jeśli stracę wszystko?” „To szalone!” Dlaczego zawsze widzisz negatywną stronę rzeczy, gdy faktycznie istnieje 50% szans na niepowodzenie a 50% szans na sukces? Dlaczego nie powiesz sobie „A co, jeśli to zadziała?”, „A co, jeśli mogę wszystko  zyskać?”

Pozytywne myślenie to prawdziwe wyzwanie – jest krokiem aby nastąpiła zmiana w życiu!

Na szczęście w ostatnich latach ludzkość jest coraz bardziej świadoma, pojawiły się coraz większe możliwości spełnienia i realizacji. Dlatego też, chęć zmiany życia stała się najbardziej pożądanym marzeniem na świecie.

Tak, ale jak zmienić swoje życie? Jakie kroki należy wykonać? Jakich błędów należy unikać?
Oczywiście każda sytuacja jest wyjątkowa, jak życie każdego jest wyjątkowe, ale są klucze, które należy znać, aby dokonać udanej zmiany życia.

Zmiana życia dzięki tantrze

Zmiana życia wymaga, moim zdaniem, kilku kluczowych kroków:

1 Zrób sobie mapę drogi i naucz się ją czytać!

Jak zmienić swoje życie, jeśli nie wiesz dokładnie, dokąd chcesz się udać? Kiedy wybierasz się w podróż, zanim wybierzesz drogę patrzysz na mapę, prawda?
Ta sama zasada dotyczy naszego życia.
Zanim rozpoczniesz wielką zmianę, poświęć trochę czasu na przemyślenie. Nie zmieniaj  rzeczy pod wpływem nagłego kaprysu, ale najpierw postaw sobie pytanie.

Zrób bilans swojego życia, w każdej dziedzinie: rodzina, życie profesjonalne, społeczność, podejście do duchowości… ważne by zmiana której pragniesz nie była ucieczką od czegoś, ale by budowała twoje przyszłe życie świadomie i z radością.

Zadaj sobie pytanie i zrób listę, co w moim życiu działa dobrze, co mnie cieszy, co daje radość innym ludziom, i co jeszcze nie działa, co robię z przymusem i bez jakiejkolwiek chęci i energii.

2 Stwórz swoją wizję życia

Daj sobie czas, aby określić, kierunek do którego chcesz iść. Czego potrzebujesz, by rozkwitać i wibrować codziennie?
Oczywiście będziesz musiał oddzielić i rozpoznać prawdę i fałsz (tego, co naprawdę lubisz od tego, do czego przywykłeś by sprawiać przyjemność innym lub by zyskać uznanie).

Aby określić, jaka jest naprawdę twoja misja życiowa, najpierw zapytaj siebie a potem swoich krewnych, rodziców, braci i siostry, co lubiłeś robić kiedy byłeś mały zanim wszedłeś do zbiorowej masy matriksu, i zacząłeś zadowalać innych.

Zobacz także jakie są twoje najważniejsze wartości, głębokie aspiracje, znajdź to, co ma dla ciebie sens. Jakie są kluczowe wartości, których naturalnie bronisz codziennie? W jaki sposób twoje wartości są dziś doceniane?

3 Posłuchaj siebie

Biegniemy tak bardzo w naszym codziennym życiu, że nie dziwi to, że tracimy z oczu to co najważniejsze dla nas samych, dla naszego rozwoju i zmian w życiu!
Zajmujemy się naszym umysłem, naszym biurem, naszym domem, działaniami, zadaniami mniej lub bardziej przydatnymi… co pozwala nam uniknąć samotności z samym sobą i zadawania sobie najważniejszych pytań.

W ten sposób jesteśmy bardziej podatni na nawyki, wpływy, uwarunkowania tego co przychodzi z zewnątrz. Świadomie stwórz w sobie nawyk każdego dnia by dać sobie przerwę na wypoczynek, wrócić do swojego ciała, oddychaj.
Po prostu znajdź czas by w spokoju pobyć sam ze sobą, kilka minut dziennie. Zatrzymaj się w tu i teraz, skoncentruj się na tym, co dzieje się w tobie: twoich emocjach, twoich uczuciach, twoich myślach. Obserwuj je i pozwól im odejść.

4 Ćwicz prawo przyciągania

Jak zmienić swoje życie? Zacznij od bardzo mocnego myślenia, że jest to możliwe.

Czy znasz ten cytat Buddy, który mówi:

„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat…”

Kiedyś wyobrażałem sobie, że mieszkam w przepięknym domu w górach przy lesie nad rzeką, przy domu pasą się konie, biegają psy. Jem wspaniałe posiłki, do domu przyjeżdżają ludzie z wielką chęcią wewnętrznej transformacji, wszędzie panuje śmiech i radość. Dziś mieszkam dokładnie w takim domu i wszystko wygląda tak jak sobie to wyobraziłem. Nastąpiła zmiana w życiu.

Wyobrażaj sobie więc regularnie, że twoje życie wypełnione jest sukcesem. Napisz na kartce afirmacje. Nagraj je sobie i słuchaj na słuchawkach.
Rób tę wizualizację: przez dziesięć minut każdego dnia podczas całego okresu przejściowego (i kontynuuj tak długo jak potrzebujesz!) zanurz się całkowicie w swoim przyszłym życiu takim jakiego pragniesz. Jak będzie ono wyglądać gdy tylko zwizualizujesz   zmianę. Zaabsorbuj jak się w tym czujesz, pozwól by to uczucie wypełniło cię do końca, poczuj siłę, która cię inspiruje, dumę z tego, że odniosłeś sukces, satysfakcję z działania, wreszcie radość, że żyję życiem, które jest naprawdę moim życiem.

5 Bądź cierpliwy/a

Jak zmienić swoje życie? Z pewnością nie przez pstryknięcie palcami!

Konieczne jest zaakceptowanie, że zmiana wymaga czasu. Zajęło ci to x lat, aby znaleźć się tu, gdzie jesteś dzisiaj, zaakceptuj ideę, że nie będziesz w stanie zmienić wszystkiego od razu.

Oczywiście czytamy wiele entuzjastycznych świadectw szybkich i radykalnych zmian (ja sam uważam moją ewolucję za niesamowitą!) celem jednak nie jest osiągnięcie natychmiast ideału, o jakim marzymy, ale cieszenie się podróżą w kierunku spełnienia życia…

„To nie cel jest ważny w życiu, tylko droga do celu”

To, co jest istotne, nie jest to, dokąd idę, ale jak to robię. Moje spotkania, moje próby, błędy, moje lekcje, małe codzienne kroki, małe przyjemności, które składają się na życie.

6 Rozwijaj swoją pewność siebie

Aby zmienić swoje życie, trzeba najpierw uwierzyć, że jest to możliwe i uwierzyć w siebie.

Ale brak pewności siebie jest jednym z najczęstszych problemów. Niemal wszyscy nie mamy zaufania i wiary do siebie. Jesteśmy częściej krytyczni i wymagający niż pozytywni i zachęcający.

Kiedy po raz pierwszy wziąłem udział w zajęciach rozwoju osobistego, musieliśmy wykonać następujące ćwiczenie: stanąć na wprost lustra i powiedzieć „jesteś wspaniały/a, kocham Cie, imię.”

Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni. Nikt z nas nigdy nie powiedział czegoś tak miłego do siebie. „Jesteś zerem”, „nic ci się nie uda”, są o wiele powszechniejsze.
Regularne ćwiczenia mające na celu rozwój pewności siebie są niezbędne, aby stać się własnym trenerem i wspierać się w trudnych momentach życia.

Jak zmienić swoje życie? Otaczaj się odpowiednimi ludźmi!
Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ludzie wokół nas wpływają na nas, nawet jeśli jest to nieświadome. Ich sposoby myślenia, osądzania, zachęcania, zniechęcania znajdują się w głębi nas. To właśnie będziemy musieli zmienić, aby radykalnie zmienić życie. WAŻNE jest stworzenie stymulującego środowiska.
Wyobraź sobie, jak się czujesz, gdy jesteś zachęcany, najmniejsze twoje postępy są widziane. Jest to energia, która daje odwagę do doskonalenia się, ciągłego rozwoju i ciągłego uczenia się. W ten sposób dzieci doskonale uczą się języka ojczystego!

I odwrotnie, kiedy twoje pragnienia i potrzeby są tłumione, nie słuchasz, nie czujesz się dobrze. Tracisz pewność siebie, nie wierzysz w siebie, kultywujesz negatywne myśli, a życie wydaje się skomplikowane.
Pamiętam, jak dokonałem skoku kwantowego po raz pierwszy, kiedy odkryłem Francję. Byłem tą samą osobą bez bycia postrzeganym w ten sam sposób. Zostałem bardzo dobrze przyjęty. Nic więcej nie zrobiłem, ale nagle stałem się ważną osobą. Wszystko to po prostu zmieniając środowisko.

Aby zmienić swoje życie: Zacznij od punktu wyjścia i powoli buduj na solidnych podstawach.
Ważne jest, aby ewoluować w oparciu o to, gdzie się teraz znajdujesz, nie próbując kopiować kogoś, kto wydaje się dla ciebie wzorem do naśladowania. Obserwuj osoby, które mają to, czego pragniesz i przeszły przez ten sam punkt początkowy co ty.

Obserwując, będziesz miał okazję postępować zgodnie ze wskazówkami wziąć to co ci pasuje i rozwija cię, i odrzucić to co ci nie odpowiada i dlatego nie działa dla ciebie, ponieważ nie jest dla odpowiednie dla ciebie.

Każdy jest we własnym punkcie wyjścia i ważne jest, aby zacząć od tego, aby robić postępy i być dumnym z siebie! Wtedy  zaufanie jest budowane naturalnie, a ty masz okazję rozbudować swoje podwaliny i odrzucić negatywne myśli u korzenia.

Chcąc zrobić to samo co osoba którą podziwiasz, nie znasz wszystkich kroków i dróg, które ta osoba do tej pory zrobiła, a które różnią się od twoich. Zbuduj swój własny styl życia!

Aby zmienić swoje życie: rozwijaj konkretne umiejętności, aby przynieść wartość innym.

Aby zarabiać na życie i wolność, musisz specjalizować się w określonym obszarze, aby przynieść wartość innym, by byli gotowi zapłacić za te usługi.

To, co w życiu jest w porządku, to to, że im bardziej w ten czy inny sposób ułatwisz życie innym ludziom, tym więcej wartości przyniesiesz innym, a tym bardziej będziesz bogaty w sensie materialnym i duchowym. Istnieją miliony sposobów, aby ułatwić życie innym, przyczyniając się do rozwoju świata. Na przykład lokalny sklep spożywczy, w którym ludzie komunikują ze sobą. Lokalna restauracja, która pozwala miło spędzić czas przy dobrym posiłku. Stworzenie farmy ekologicznej… Jeśli nie zarabiasz, to dlatego, że nie przynosisz wartości innym. Może robisz rzeczy, które są dla ciebie ekscytujące ale może to jednak hobby, które nie pomaga innym w ułatwianiu życia, więc dlaczego mieliby za to płacić! W końcu życie jest niezwykle sprawiedliwe.

Wszyscy mamy szczególny talent, którym możemy się podzielić ze światem. W zamian za to otrzymujemy zapłatę w różnej formie. Często przez brak poczucia własnej wartości i nie docenienie swoich talentów rezygnujemy z nagrody jaką pragnie nam ofiarować świat. A przecież zmiana życia jest bardzo realna.