Szaman – kim są szamani życia?

Od dzieciństwa czułem się głęboko związany z ziemią naturalnie i w świętym związku ze wszystkim, co żyje. Świat minerałów, roślin i zwierząt zawsze przemawiał do mnie. Wiatr zawsze mnie prowadził. Miałem szansę urodzić się w jednych z tych dzikich gór jakimi w czasach mojego dzieciństwa były Bieszczady. Jeśli od najmłodszych lat czułem się jak obcy na tej Ziemi, dziś wraz z wiekiem jestem w pełni świadomy, że moją misją duszy jest zaakceptowanie tego naturalnego związku z prostotą natury która Nas otacza.Od czasu pojawienia się pierwszych ludzi szaman słowo pochodzenia Tunguzkiego  siaman. oznaczające „ten, który wie” i „ten, który się porusza”) jest gwarantem równowagi w społeczności: zapewnia plemię wszechstronna rola lekarza, maga, kapłana, trenera, mistyka, dyplomaty itp. i wskazuje, gdzie znaleźć żywność, wodę itp. Poza tym jest pragmatycznym i czujnym strażnikiem harmonii między człowiekiem i natura, stoi na straży plemiennych tradycji, obyczajów, rytuałów i struktury społecznej.

Kim jest szaman?

Szaman działa na rzecz połączenia człowieka z jego głęboką i instynktowną naturą.
W tradycji szamańskiej brak równowagi w naszej materialnej rzeczywistości ma swoje źródło w bardziej subtelnej przestrzeni. Więc kiedy w naszej codziennej rzeczywistości nasze życie jest zbulwersowane naruszone emocjonalnie jakimś fizycznym lub psychologicznym szokiem (choroba, wypadek, konflikt, stres itp.), szaman ma świadomość, że korzeń tej zmiany leży w innej rzeczywistości.
Specjalista od Zmodyfikowanych  stanów świadomości „podróżuje” między tymi rzeczywistościami, gdzie znajduje swoich sojuszników. Inteligentne energie, które go prowadzą i przekazują mu swoje nauki oraz łączą światy: będzie miał dostęp do części nas leżącej w bardziej subtelnym wymiarze i będzie działał u źródła problemu.
W ten sposób przywraca równowagę do naszego codziennego życia w zwykłej rzeczywistości.
W tym celu może być zmuszony by oddzielić energię, która mogłaby nam przeszkodzić lub odwrotnie, odszukać i sprowadzić „kawałek naszej duszy”, który została utracony na skutek wstrząsu fizycznego lub emocjonalnego lub poprowadzić „wędrująca” dusze w drodze. Można by tu użyć nazwy szamani życia.


Obecnie w naszym zachodnim społeczeństwie szaman jest częściej proszony kiedy pojawia się brak równowagi fizycznej, emocjonalnej lub psychologicznej (patologie, stany depresyjne, uzależnienia, zaburzenia snu …), fazy przejściowe (żałoba, narodziny, ważne zmiana w Naszym życiu…) do towarzyszenia w eksploracji innej rzeczywistości (na przykład pracując nad snami, prowadząc Cię w szamańskiej wędrówce, odkrywaniem sojuszników, (nasze zwierzęta mocy i przewodników duchowych…) lub by uwolnić miejsca z pewnych energii (np. pracuje z duszami zmarłymi). Pozwalając ci połączyć się z  twoim instynktem i twoją głęboką prawdziwa naturą.
Szaman ma na celu uczynienie cię wolnym i autonomicznym. Ten który kiedy zachodzi potrzeba prowadzi w trudnych momentach życia. Można by tu użyć nazwy szamani życia.

Szaman jest nieodłączną częścią ludzkiej istoty. Od początków człowieka na ziemi do końca rasy ludzkiej, szaman będzie obecny niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie.
Ta tysiącletnia mądrość przetrwała religijny i polityczny totalitaryzm: przetrwała wielkie religie, komunizm i przetrwa kapitalizm.

Szaman życia jest w stanie zobaczyć, usłyszeć i poczuć niewidzialny świat. Świat  w którym wszystko jest zawarte, świat Stworzenia… gdzie żyją siły i duchy, które nas stworzyły. Szaman nie jest kapłanem ani czcicielem, jest przede wszystkim tym, który komunikuje się z siłami  Wszechświata i który w ten sposób jest w stanie utrzymać równowagę między człowiekiem, a jego otoczeniem.

Mając dostęp do tego wymiaru, szaman jest w stanie wezwać duchy do polowania na zwierzynę, sprzymierzają się z innymi duchami, Powietrzem, Wodą, Ogniem, aby chronić swoją społeczność. Jest świadomy duchów obecnych w danym miejscu i przez odpowiednie rytuały zrównoważyć napięcia w rodzinach, odgrywając w ten sposób swoją rolę „regulatora, mediatora”. Potrafi zrozumieć przyczyny klęsk żywiołowych, które mogą dotknąć jego terytorium.

Poza tą rolą społeczną szaman jest i przede wszystkim uzdrowicielem. Jego wizja Innej Rzeczywistości daje mu wielką jasność co do funkcjonowania człowieka i zdolności do wizualizacji chorób. Choroba jest najczęściej postrzegana jako brak równowagi między ciałem, a umysłem: przyczyny mogą być psychologiczne, ale także fizyczne. Chodzi wtedy o odzyskanie „kawałków” duszy pacjenta, które mogłyby zostać utracone, odleciały lub zostały  skradzione,… aby oczyścić, organy i duszę osoby, w której skoncentrowała się toksyczna energia lub szukać ducha, życzliwej energii, która pomoże uzdrowić osobę. Kontakt z naturą często pozwala szamanowi doradzić pacjentowi, aby przyjął taką roślinę z takimi właściwościami, po tym, jak skontaktował się z duchem tej roślin .

Prawdziwy Szaman, świadomy swego miejsca na świecie, jest  daleki od gloryfikowania siebie jako mistrza, często identyfikuje się jako narzędzie w służbie… dla wszechświata, duchów, natury dla dobra  i służby wszystkich istot sobie podobnych.

Stajemy się szamanem na różne sposoby. Przez dziedzictwo rodzinne, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Można też być wybranym przez duchy, bo mamy starą duszę Szamana i temu, nie można się oprzeć …

Droga przyszłego szamana, jest już wpisana w jego życie, przejawia się od jednego snu inicjacyjnego do drugiego. Kiedy z pełna świadomoscią  przepracowujemy własne sny. Możemy jasno zobaczyć drogę, która jest wytyczona przed nami. Znaki, które otrzymujemy i doświadczenia które przechodzi w swoim życiu, nie pozostawiają wątpliwości. Choć ciężka i trudna jest ta inicjacja, szaman nigdy nie zostanie pozostawiony samemu  siebie. Jego szamańscy przewodnicy będą u jego boku i będą go wspierać, dając mu siłę i energię. Będzie także wspierany przez jego zwierzęta mocy, które pojawia mu się podczas snów i podróży szamańskich.

Dla wielu szamanów życia o różnych tradycjach „bycie szamanem” nie jest prezentem, darem życia, ale ciężka i wymagająca odpowiedzialność, która wymaga między innymi: specjalnej higieny życia i świadomości zobowiązań jakie to niesie ze sobą. Życie szamana nie jest łatwe i wspaniale
często usiane trudami, chcieliby, żeby było inaczej, czasami nawet odrzucają
ta funkcja, dopóki próby życia nie pozostawią im wyboru. Zdarza się
że duch szamański, z którym połączony jest  szaman, jest „miły” i pozostawia wybór osobie, która ma odrzuca tę funkcję. Ale jeśli nie daje mu wyboru, dopóki osoba odmówiła i nie chce zaakceptować wyboru, ona sama lub jej otoczenie będzie doświadczyć znaczących trudności, przechodzić  przez poważne choroby.

Nie do nas należy decyzja „być szamanem, czy nie – mieć talent lub nie”.
Szamańska i duchowa ścieżka we wszystkich przypadkach jest ścieżką pokory. Czasami  trudno nam zrozumieć, że nasze ego chce „czegoś innego” niż „nasze wewnętrzne jestestwo” wybrało dla nas.

Szamani w Polsce

Szamanizm w Polsce, który jest dziś bardzo modny i coraz bardziej popularny w Europie, jest najstarszą metodą uzdrawiania w historii ludzkości i uczy, że wszystko we wszechświecie jest połączone w niekończącym się tkaniu. Ta tradycja przodków otwiera drzwi do innych poziomów rzeczywistości, które nie ograniczają się do naszych pięciu zmysłów i łączą nas z naturą i żywymi.
W potrzebie przebudzenia naszego społeczeństwa w kierunku bardziej globalnej  świadomości, mówimy o szamanizmie w prasie, poprzez książki, programy telewizyjne i radiowe. Wokół tego tematu organizowane są konferencje, podróże, wystawy. Ale jak ta duchowość, która pojawiła się pięć tysięcy lat temu, najpierw w plemionach syberyjskich, a potem w reszcie świata, stała się tak popularna ? Być może z tych samych powodów, które stały się popularne w latach 70. XX wieku –książki  Carlosa Castanedy, historia antropologa inicjowanego przez Indian Meksyku, które stały się kultowe i znane na całej planecie. Potrzeba powrotu do tradycyjnej mądrości w świecie coraz bardziej oderwanym od otoczenia, chęć odkrywania równoległych wymiarów …

Ważny aspekt szamanów w Polsce polega na tym, że nie jest on powiązany z żadną religią klasyczną, ale po prostu wyraża zdolność człowieka do otwarcia się na sacrum. Obecne społeczeństwo cierpi z powodu pustki, którą uważa, że ​​może wypełnić poprzez konsumpcję, działanie to pomaga jej przezwyciężyć tę pustkę, zachowując relację z naturą. Jednocześnie należy być bardzo uważnym. Moda stworzyła wielki rynek komercyjny. Istnieją niezliczone „duchowe” centra dla turystów w lasach deszczowych Amazonii lub w Dolinie Cusco, organizatorzy wycieczek oferujący rytuały z ayahuascą, ten halucynogenny napój używany podczas ceremonii. „Ogólnie w Peru i Ameryce Południowej wpływ szamanów jest taki, że każdy chce się  stać szamanem. Często zwykli chłopi w swoim kraju są teraz zaproszeni do wygłaszania wykładów na całym świecie, z których niektórzy to prawdziwe gwiazdy, które przyciągają chmury grup.” Na Zachodzie ich lokalni „współbracia” przystosowali się do swoich klientów i nie wahają się aktualizować tradycyjnych rytuałów lub kojarzyć ich z innymi duchowymi lub terapeutycznymi praktykami.Ten trend dzisiejszej mody w żaden sposób nie przesłania piękna i mocy jakim jest prawdziwy i odwieczny znachor.

Wiele osób  pragnie awansować na ścieżce szamanizmu z wielu powodów: wezwanie do spotkania z siłami natury – osobiste uzdrowienie – zainteresowanie duchowością w inny sposób – motywacja do opieki nad innymi – powołanie do ochrony Ziemi – Matka i na pewno inne (dobre) powody!

***

Zapraszamy na drogę inicjacyjną, aby odnaleźć swoją prawdziwą naturę:

Wędrówka Bohatera
Jedyna wolność to zwycięstwo nad samym sobą. Warsztat Szamański „Wędrówka Bohatera” jest pracą nad integracją naszej jasnej i ciemnej strony. jest wewnętrznym doświadczeniem co pozwala nam na dokonanie głębokiej i osobistej transformacji.
Pozwala nam, między innymi, kontaktować się z naszą ciemną stroną, a tym samym uwalniać stare lub obecne emocje, które nam przeszkadzają. Lub zobaczyć nasze życie i nasze projekty życia w nowym świetle. To tez doskonały czas na ukończenie lub rozpoczęcie etapu naszego życia (małżeństwo, przyjście dziecka, przeprowadzka, zmiana kariery, rozwód, utrata bliskiej osoby, duchowe pytania o drogę mojego życia lub inne …) Warsztat ten jest doświadczaniem wzrostu i dojrzewania.

Śmierć i Odrodzenie
Warsztaty „Śmierć i Odrodzenie” są głębokim procesem wewnętrznym, który otwiera nas na tajemnice życia i śmierci. „Śmierć i Odrodzenie” jest szeregiem rytuałów, które mają na celu wprowadzenie wielopoziomowej, głębokiej przemiany w życiu. To wewnętrzny proces, droga, która otwiera nas na świadomość Życia i mijającego czasu.

Śnij życie
Podczas warsztatu ożywisz swoje sny. Przeżyjesz je tak jakby działy się tu i teraz. Zamiast opowiadać sny, jakby były historią z przeszłości, odegrasz je tak, że staną się one częścią Ciebie, po to by w Twe życie zawitała świadomość, zrozumienie, nowy kierunek, sens życia, i wszystko to co Sny chcą Ci powiedzieć.

Taniec z Bogami

„Taniec z Bogami” jest propozycją świadomego spotkania z własnym przeznaczeniem. Poznając swój mit, pracując nad nim przez te kilka dni tych warsztatów, dostrzeżesz dotychczasowe wydarzenia i przebieg swego życia w nieco innym świetle. Kierunek twojej przyszłości nabierze innych barw. A ponowny wgląd w przeszłość może ukazać Ci zupełnie odmienny aspekt twojej historii. Możesz być bardziej świadomy nadchodzących wydarzeń w Twoim życiu i bardziej zrozumieć swoje przeznaczenie.

Wędrówka Zakochanych
Wędrówka zakochanych – droga świadomej relacji z samym sobą,a co za tym idzie ze światem.
Sublimacja, integracja, przetransformowanie, siła kreacji może nas poprowadzić tam, gdzie nie tylko odkrywamy co nami kieruje w życiu, ale idziemy dalej, docieramy do potencjału pierwiastka kobiecego i męskiego, o którym jeszcze nie mamy pojęcia. By móc z nimi żyć i się nimi cieszyć i bawić.