Po prostu bądź

Niektóre chwile wydają nam się tak intensywne, że chcielibyśmy je zatrzymać na zawsze. Niektórzy ludzie byli dla nas tak ważni, że odcisnęli się w naszej pamięci wyjątkowe chwile, zdarzenia jak na przykład ostatnia rozmowa z ukochaną osobą przed jej śmiercią, nasze pierwsze spotkanie z ukochaną osobą czy pierwsze złamane serce w miłość, narodziny naszych dzieci, osiągniecie zawodowe itp.

Ludzie lubią pamiętać te ważne chwile, bez względu na to, czy są wspaniałe, czy tragiczne, jak nieświadoma potrzeba ciągłego przeżywania tych wydarzę i emocji z nimi związanych. Dlatego wiele z Nas lubi pamiętać, jak wyglądało nasze codzienne życie przed 2020 rokiem, mówiąc, że to, czego doświadczamy dzisiaj, jest mniej przyjemne niż to, czego doświadczyliśmy w przeszłości. Życie, czy Nam się podoba czy nie, jest nieustannym ruchem.

Życie zmienia się w każdej chwili. Gdybyśmy mogli zrezygnować z naszej systematycznej potrzeby porównywania i nadawania hierarchii wszystkiemu: ta chwila jest mniej lub bardziej przyjemna niż inna chwila, ten przyjaciel jest lepszym przyjacielem niż ten drugi, ta praca jest lepsza niż poprzednia, ten zachód słońca jest mniej świetlisty niż wczorajszy, mogli byśmy wtedy w pełni docenić każdą obecną chwilę, bez nadawania jej hierarchii i etykietek, bez umieszczania jej w naszej kolumnie plusów i minusów, bez zniekształcania jej przez systemową analizę tego, co jest dobre, a co mniej dobre. Moglibyśmy uwolnić się od udręki naszego umysłu, gdybyśmy odpuścili tę potrzebę analizy i wypowiadania słów, na to co widzimy i patrzyli na oczami serca, podziwiając każdą chwilę dla jej piękna lub wyjątkowych przeżyć, które nam oferuje. 

W ten sposób zakończylibyśmy porównywanie się do innych, osądzanie siebie lub krytykowanie wszystkiego i jego przeciwieństwa. Uwolnilibyśmy się od roli sędziego, uwiadamiając sobie każdy osąd, który ośmielamy się wydać na cokolwiek lub kogokolwiek, zawiera w sobie sumę wszystkich sądów, które wydaliśmy i otrzymaliśmy w naszym dotychczasowym życiu.

WSZYSTKIE chwile są tak samo cenne jak każda inna. Ten zachód słońca, który jest tak magiczny za chwile zmieni się w noc. Nie będzie żałował/a tej chwili ponieważ podąża ona za ruchem Życia bez oporu. I My możemy zrobić to samo, podążać za ruchem życia, nie stawiając mu oporu, nie żałując przeszłości, nie pławiąc się w niej, nie obawiając się przyszłości ani nie projektując jej. 

Po prostu bądź tutaj, teraz, w TEJ chwili, która jest nam oferowana, jedyna, jaką mamy w tym momencie. Delektujmy się nim, nie marnujmy go już na żale lub strach przed jutrem. Życie wie co robi, ma swoją mądrość i poprowadzi Nas. Kiedy przestaniemy w to wątpić?😀