Odwiedziny po porodzie: NOWORODEK i goście

Autor: Agnieszka Roszkowska
http://www.poradnikzdrowie.pl/
Kilkudniowy noworodek jest już dość odporny, nie na tyle jednak, by znieść tabuny gości. Także młodej mamie świeżo po porodzie raczej nie służą częste i długie odwiedziny rodziny i znajomych. Zaproście więc na początek tylko najbliższe osoby, i to pod pewnymi warunkami.

Pierwsze dni po przyjeździe dziecka ze szpitala to czas przeznaczony wyłącznie dla was – świeżo upieczonych rodziców i waszego skarbu. Tata dziecka powinien wziąć wtedy tydzień urlopu i troskliwie zaopiekować się rodziną, by partnerka i noworodek nabierali sił i dochodzili do siebie. Tej atmosfery spokoju i bezpieczeństwa przez pierwsze 3-4 dni pobytu w domu nie powinien zakłócać żaden przybysz z zewnątrz. Ale najbliższa rodzina, zwłaszcza świeżo upieczeni dziadkowie, będzie oczywiście chciała jak najszybciej poznać nowego członka rodziny. Spróbujcie to jakoś pogodzić. O czym trzeba pamiętać, by dobrze zorganizować odwiedziny?

Właściwy moment na odwiedziny u noworodka

Przede wszystkim miejcie na uwadze dobro dziecka. Dla niego najlepiej byłoby poczekać z wizytami kilka tygodni. Ale jeśli maluch jest zdrowy i nie ma z nim żadnych problemów, osoby z najbliższej rodziny można zaprosić już 4. – 5. dnia pobytu w domu. Ale uwaga, tylko wówczas, gdy świeżo upieczona mama także tego chce i jest w dobrej formie. Bo kobiety czują się wtedy różnie. Jedne są szczęśliwe i pełne energii, chcą szybko podzielić się swoją radością z najbliższymi: mamą, siostrą, może przyjaciółką. Pragną opowiedzieć o swoim porodzie, pokazać dziecko. Jest im to wręcz potrzebne. Inne kobiety mogą być natomiast skrępowane (np. obecnością teściów czy dalszych krewnych), zwłaszcza gdy czują się źle, boli je krocze, mają problemy z piersiami czy baby blues. A więc zapraszaj tylko te osoby, które naprawdę chcesz zobaczyć. Nie obawiaj się odmawiać. Jeśli ktoś upiera się, że chce już zobaczyć dziecko, a tobie się ten pomysł nie podoba, powiedz, że wizyt zabronił lekarz.