Kto może zostać szamanem?

W ostatnich czasach bardzo rozpowszechniła się moda na szamanizm.

Oczywiście każdy może robić szamanizm, ponieważ każdy może gotować lub biegać  na 100 metrów. Musisz się tylko uczyć i ćwiczyć, trenować. Ale w szamanizmie, tak jak gdzie indziej, można zauważyć, że niektórzy mają większe predyspozycje, i talenty, …inni mniejsze!

Każdy może biec sprintem, ale bardzo niewielu schodzi poniżej 10 sekund na 100 metrów
Każdy może gotować, ale bardzo rzadko stajemy się 3-gwiazdkowymi kucharzami.

W ten sam sposób każdy może rozwinąć swojego wewnętrznego szamana, nauczyć się, czuć i odkrywać świat niewidzialny, jego relację i interakcję ze światem, jak to robi szaman. Każdy może  do pewnego stopnia mieć swoje własne praktyki szamańskie i cieszyć się nimi i jest to bardzo dobre.

Trzeba jednak uważać i nie mylić wszystkiego. Jeśli chodzenie po górach jest w zasięgu każdego, to jednak wyjście na ośmiotysięcznik jest zarezerwowane dla wyszkolonych specjalistów. A towarzyszenie  jako profesjonalny przewodnik w wyprawach na szczyt w Himalajach to całkiem inna para kaloszy. To wymaga roztropności, rozeznania i akceptacji ograniczeń jest to tym ważniejsze, gdy zapraszamy kogoś  innego do tej przygody.

Jak zostać szamanem

Jeśli interesujemy się szamanizmem, praktykujemy go i chcemy iść dalej, istnieją dwie formy edukacji:

– pierwsza: edukacja z innym szamanem (lub szamanką), mistrzem tradycji. Jest to bardzo długa inicjacja, która wymaga cierpliwości i zaangażowania, a która potrwa lata. Można ją porównać z liczbą lat studiów chirurga na przykład.

– druga: tradycyjnie mówi się, że szaman jest wybierany przez duchy, a następnie prowadzony i nauczany przez nie. To prawda! Duchy, intuicja, każde wydarzenie życia, …nauczają tyle, ile mistrz lub tradycja. Pod warunkiem, że wiesz, jak słuchać i widzieć. Tak długo jak wiesz jak uczyć się na błędach, pokornie je rozpoznać i zawsze umieć powstać ponownie. Przede wszystkim musisz umieć też wyczuć i uniknąć największej pułapki: wiary w to, że masz misję, i że jesteś wszechmocny, bo ryzykujesz, że pozwolisz ego wykorzystać własną arogancje i tym samym usprawiedliwić wszystkie błędy absolutnie nie uzasadnione.

Ścieżka, droga, życie.

Stawanie się szamanem to przede wszystkim sposób życia, wyrzeczenie, jak w kapłaństwie (gdyby porównać z obrazem zapożyczonym z religii). Coś, czego nie wybieramy, przychodzi samo i już nas nie opuszcza. To całkowite zaangażowanie,  i na pewno nie zawód (a na pewno nie jest to pasja czy hobby). To nie przypadek, że w tradycyjnych społeczeństwach nikt nie chciał być szamanem! Jest to jak obowiązek, który spada na nas, kiedy społeczeństwo potrzebuje  naszych umiejętności. Można zadać sobie pytanie, gdy widzimy projekcje poczynione dzisiaj na zachodzie lub chęć, by stać się szamanem, która są jak sen nastolatka, który chce mieć moce Gandalfa (maga z Władcy Pierścieni).

Czy istnieje możliwość szkolenia się na szamana?

Ja zostać szamanem nie nauczysz się w książkach.
Oczywiście gdy dobrze poszukamy możemy znaleźć tu i tam jakieś dobre szkolenie w szamanizmie proponowane przez poważnych szamanów lub kompetentne stowarzyszenia, ale to oczywiście nie wystarczy! Przyda się na pewno, ale to za mało!

Stanie się szamanem jest wynikiem długiego procesu inicjacji i kolejnych transformacji (powiedzmy alchemicznych).

Stać się szamanem to nieustannie uczyć się „stawać się” i wiedzieć, że nic nie wiem.

Szamanizm to ścieżka życia. To droga wyjątkowych spotkań, dzielenie się, ciągłe odkrywanie, zaangażowanie i zachwyt, magiczne wędrówki.