Fritz Perls Początki terapii Gestalt

perlsTwórcą podejścia Gestalt jest Fritz Perls.
(ur. 8 lipca 1893, Berlin – zm. 14 maja 1970, Chicago) – niemiecki psycholog i psychoterapeuta pochodzenia żydowskiego. Po ukończeniu Akademii Medycznej studiował psychologię i prowadził własną psychoanalizę pod kierunkiem Karen Horney, Helene Deitsch i Wilhelma Reich’a. Poznawał również filozofię
Wschodu: buddyzm zen i taoizm. Był zafascynowany teatrem. Związał się z The Living Theatre w Nowym Jorku.Terapia Gestalt, której był twórcą, wyrosła z osobowości Perlsa, z jego rozległej wiedzy i zainteresowań oraz z buntu wobec psychoanalizy. „Gestalt” oznacza po niemiecku: całość, postać, figurę, kształt, formę. Z holizmu Perls zaczerpnął przekonanie o niepodzielnej całości człowieka.
Gestalt  sama nazwa oznaczająca zorganizowaną całość odnosi się do stwierdzenia iż całość jest czymś więcej niż sumą poszczególnych części. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie można rozpatrywać poszczególnych elementów przez przyjrzenia się całemu polu, całej sytuacji. Tak jak poszczególne elementy: marchewka, ziemniaki, woda są tylko składnikami pożywienia, w połączeniu zaś, stanowią zupę, które jest zupełnie inną jakością. Dla terapii Gestalt, to holistyczne podejście jest kluczowe. Powoduje, że pacjent traktowany jest całościowo, a nie jako zbiór poszczególnych cech, trudności czy problemów. Implikuje to również konieczność zwracania uwagi przez terapeutę na wszystkie otaczające pacjenta sprawy. Tak właśnie Perls patrzył na swoich pacjentów.Zakładał, że człowiek powinien doświadczać siebie całościowo „ Tu i teraz”. Dochodzić do tego powinno się przez odrzucenie nawyku myślenia i zastąpieniem tego procesu poznawczego doświadczaniem przez odbieranie impulsów z własnego ciała.
Rozwój osobowości następuje po uświadomieniu sobie własnych uczuć  i kryjących się pod uczuciami potrzeb.

Wg F. Perlsa , gdy osiągamy świadomość siebie płynącą z doznań naszego ciała, zaczynamy działać naturalnie, czujemy i jesteśmy w zgodzie ze sobą. Następuje uwolnienie naturalnego stanu organizmu.
Jesteśmy istotami, które mają własne uczucia i potrzeby. Świat wewnętrznych przeżyć jest zawsze.
Najważniejsze są odczucia płynące z ciała, to co czuję „tu i teraz”.

Perls był też osobą niezwykle charyzmatyczną. Czytając jego książkę Wokół śmietnika będącą częściowo autobiografią, częściowo zaś przedstawieniem koncepcji psychologicznej Gestaltu widać wyraźnie, jak wielki wpływ potrafił mieć na otoczenie, jak bardzo niestandardowo podchodził do otaczającego go świata oraz jak wielkie wrażenie wywoływał na innych. Można domniemywać więc, że część jego spektakularnych wręcz wglądów do których doprowadzał pacjentów mogła być wynikiem tak głębokiego oddania się Perlsowi jako terapeucie. Nie zmienia to jednak faktu iż jego koncepcja wywarła i nadal wywiera ogromny wpływ na środowiska terapeutyczne oraz na osoby poszukujące własnego rozwoju.

Enregistrer

Enregistrer

Enregistrer